جواهر لعل نهرو

جواهر لعل نهرو ، نخستین نخست وزیر هندوستان پس از استقلال آن کشور و شاگرد مکتب سیاسی گاندی بود. وی در اروپا تحصیل نمود و به خوبی با فرهنگ و اخلاق مردم اروپا آشنایی داشت.  

 

جواهر لعل نهرو بمدت پانزده سال بر سر مالکیت گوا ( منطقه ای در هندوستان که مستعمره پرتغال بود) با پرتغالی ها مذاکره کرد و به آنها فرصت داد. با وجود اینکه هندوستان می توانست از طریق حمله نظامی سریعا گوا را اشغال کند  و به استعمار پرتغال خاتمه بخشد اما جواهر لعل نهرو با توسل به زور مخالفت کرد. به عقیده او جنگ تا کنون در هیچ کجای دنیا مشکلی را حل نکرده است. مردم گوا علیه استعمارگران قیام کردند و بیم آن می رفت که استعمارگران پرتغالی مردم را قتل عام نمایند. در چنین شرایطی هندوستان از باب دفاع مشروع دست به اقدام نظامی زد. البته درگیری نظامی جدی پیش نیامد و استعمارگران به آرامی گوا را ترک نمودند.  

 

به اعتقاد جواهر لعل نهرو ، نظام قانونی کشور باید به گونه ای باشد که برای اشخاص عضو جامعه حداکثر آزادی را به همراه داشته باشد. وی به شدت مخالف استفاده از بمب اتم بود و استفاده از بمب اتم را به آتش زدن خانه برای از میان برداشتن چند پشه تشبیه می کرد.  

 

به عقیده نهرو ، کشورها باید یکدیگر را درک نمایند و با هم همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند. عدم درک یکدیگر و در نظر نگرفتن منافع جامعه بین المللی منجر به تخریب متقابل و جنگ خواهد شد. جایی که جنگ باشد ، قانونی وجود ندارد.  

 

هر چند که انگلستان و آمریکا در قضیه کشمیر طرف پاکستان را گرفتند و نهرو با عصبانیت آنها را "شریر" نامید اما وی به هدف و فلسفه وجودی سازمان ملل متحد باور داشت . به عقیده او جامعه بشری بدون وجود سازمان ملل متحد نابود خواهد شد.

ابزار وبلاگ
دانلود آهنگ جدید
free video
آپلود عکس
اجاره ماشین کیش
تشخیص جنسیت جنین از روی ناف
خرید بک لینک
آپدیت نود 32
قالیشویی مشهد
کسب درآمد
دانلود تلگرام
گیم
مهستی قدیمی
دانلود کشتی کج
تور دبی
بلیط هواپیما
دوربین مدار بسته
ترمیم مو
چاپ فاکتور رسمی
خرید گیفت کارت
پرینت سه بعدی
تشخیص ترکیدگی لوله
طلا یاب
فایل بایگانی ریلی
طراحی سایت
جابجایی گاوصندوق
تعمیرات گاوصندوق
ثبت علامت
ثبت شرکت
سه پایه بوم
ویندوز اورجینال
لیزر موهای زائد
بيمه مسافرتي
تور سوییس فرانسه
صندوق فروشگاهی
تور تایلند ارزان قیمت
رتبه برتر
دانلود جزوه درسي
معدل رشته تجربي
برنامه ريزي رايگان
برنامه ريزي رايگان
اوج يادگيري
اوج ياد گيري
كنكور آسان است
مهندس امير مسعودي
استاد حسين احمدي
خرید لباسشویی
تولیدی کیف
صرافی
متخصص ارتودنسی
مرکز درمان وزوز و سرگیجه
جراحی بینی با قالب کنترلی
صندلی ماساژور
بلیط هواپیما
دانلود سریال ایرانی
سختی گیر رزینی
تجهیزات کوهنوردی
اخبار جهان
دستگاه جوجه کشی طوطی